khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 10
کد خبر: ۴۹۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
فرهاد مهندس پور در نشست رسانه ای:
نشست رسانه ای جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور فرهاد مهندس پور با حاشیه های بسیار برگزار شد.
به گزارش صبا، دومین و آخرین نشست رسانه ای فرهاد مهندس پور دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ۵ روز مانده به برگزاری این دوره از جشنواره و با حضور علی اصغر دشتی قائم مقام جشنواره، آروند دشت آرای مدیر بخش بین الملل و حمیدرضا اَبَک مدیر روابط عمومی جشنواره، ۲۳ دی ماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.
در این نشست ۶ پوستری که توسط رضا فیلی زاده و بر اساس ایموجی های فضای مجازی طراحی شده است، نمایش داده شد.
در ابتدای این نشست کلیپی از هنرمندان مختلف با موضوع دعوت از مخاطب برای حضور در سالن های تئاتر پخش شد.
در ابتدای این نشست، اَبَک مدیر روابط عمومی جشنواره گفت: سعی مان این است که این جلسه گزارش محوری نباشد و پرسش و پاسخ داشته باشیم. گفت و گوی امروز ما درزمینه عملکرد است.
مهندس پور در ادامه توضیح داد: امروز هوای تهران خوب است. جزو روزهای خیلی خوب است که می شود نفس کشید، نیمی از حال خوب من از هواست! در تمام این چند ماه گذشته، نه تنها در جلسات گفت و گو محور، بلکه چشم های ناظر به جزئیات کارهای انجام شده باز تر  شده است. ما کلهم غرق در همه چیز هستیم به جز جزئیات! مطبوعات توجه جامعه و نهادهای اجتماعی را به جزئیات جلب می کنند. با وجود چالش ها و سختی ها، برنامه های جشنواره خوب پیش رفته و امیدوارم برخی از حساسیت ها که وجود داشت، امروز در جلسه مطرح شود.
در ادامه آروند دشت آرای گزارشی از قسمت بین الملل ارائه داد و عنوان کرد: ما تلاش کردیم اطلاعات نمایش ها را با تفسیر بیشتر توضیح دهیم. تاریخچه ای از بخش بین الملل ارائه شد و خیلی خوب هم دیده شد. نکاتی که می گویم از بین ۱۶۷ کار حدود ۲۰ اثر انتخاب شده که در جشنواره امسال اجرا می شود. متد ما این است که از گروه های جوان و خلاق که نمایش های تفکر برانگیز دارند و آینه جامعه خودشان هستند با افراد شناخته شده به گفت و گو بنشینند تا بستری ایجاد کنیم که جوانان با هنرمندان باتجربه بین المللی گفت و گو داشته باشند. گفت و گوی آرتیست ایرانی با غیر ایرانی به شکل دقیق، نه تنها در حد کنفرانس. کارگاه هایی هم با توجه به نیاز تئاتر ایران و با تنوع  برگزار کردیم.
رضا فیلی زاده طراح پوستر جشنواره درباره پوستر این دوره گفت: قاعدتا مثل همه سفارشات پوستر با عوامل جلسات حرفه ای داشتیم. بر اساس خواسته ها به این ایده ها رسیدیم. ساده و بدون پیچیدگی! جزو شروطم بود که به جشنواره امسال ساده نگاه کنم! من تجربه ۵ دوره طراحی پوستر فیلم فجر را داشتم. اشتباهاتم را انجام دادم. چون بحث جشن  گفت و گوی تئاتر ایران مطرح بود و حال و هوای امروز ما موبایل محور شده،  به ایموجی ها  رسیدم! که خاصیت شان بصری محور بودن شان است.

وی افزود: قطعا پوستر جشنواره در برگیرنده همه مفاهیم تئاتر نیست و مفهوم بین المللی بودن جشنواره و در آخر خود تئاتر مطرح است. حس بصری بودن را به آدم ها نشان دهیم، یک سری ماسک که از قدیم در تئاتر بودند، به شش ژانر یا نقطه نظر کارگردانان یا حس بازیگران. جشنواره یک پوستر واحد ندارد‌. کنار هم این یک مجموعه را تشکیل می دهد که می تواند نگاه یک هنرمند باشد که شوخی، عصبانیت و غم را نشان می دهد. قرار بود در دو مرحله این پوستر پخش شود. به گلیم های ایرانی نگاه کردم و نگاه ساده شرقی را هم لحاظ کردم. اینها در پس ذهنم بوده و دوست داشتم امسال از رنگی استفاده کنم که انرژی بیشتری داشته باشد. جشنواره مجموعه تئاتر است. طراحی کتاب فروشی متفاوت است از طراحی یک کتاب واحد.
اولین بار است که اشتیاق مورد سئوال قرار گرفتن را دارم. در سینما این اتفاق رخ نداد و نگاه انتقادی و مورد سئوال قرار گرفتن یک طراح جای خوشحالی دارد.
بعد از این سخنان نقدهای متعددی بر نوع طراحی پوستر جشنواره سی و ششم تئاتر فجر و اینکه پوسترهای طراحی شده در شأن این رویداد بین المللی تئاتر ایران نیست، مطرح شد.
مهندس پور درباره نظر خود نسبت به طراحی این پوستر، به ارائه توضیحاتی مبنی بر اینکه این پوسترها دارای المان نقاب هستند و هدف از این طراحی این بود که برای عموم مردم قابل فهم و درک باشد نه تنها برای خانواده تئاتر، پرداخت.
در ادامه بحثی در خصوص چرایی تغییر سایت فروش بلیت جشنواره مطرح شد که مهندس پور در پاسخ عنوان کرد که مناقصه ای در این زمینه برگزار شد و بهترین پیشنهاد برای این امر پذیرفته شد.
دبیر جشنواره درباره نماد پوسترها گفت: من در فضای مجازی نیستم و از این ایموجی ها استفاده نمی کنم! اما شما استفاده می کنید، جای نوشتن یک سطر چند تصویر می فرستید. تعجب، عصبانی، شوخی، عشق و آخری قهقهه این نمادها هستند. ما بیان را فقط با کلام مطرح نمی کنیم و صورت و حرکات مان بسیار مهم تر از کلمات مان هستند که می شود به عنوان عوامل غیر بیانی یاد شود. تصویر بیشتر کار می کند تا کلمه.
طراح پوستر جشنواره در ادامه گفت: تئاتر همش ادبیات نیست! اگر جشنواره ای مرتبط با نویسندگان و ادبیات بود امکان اینکه  از تایپوگرافی استفاده کنم، بود. پوستر را ببینید نه اینکه پوستر را بخوانید!
 دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر درباره اینکه پیش از این گفته بود که قصدش کوچک کردن جشنواره تئاتر فجر بوده ولی این امر رخ نداده است، یادآور شد: یادم نمی آید که گفته باشم می خواهم جشنواره را کوچک کنم. جشنواره تئاتر فجر یکی از بزرگترین فستیوال های تئاتری در منطقه ای گسترده است. منظور من این بوده که جشنواره به ۲ بخش تقسیم شود زیرا در این فصل حضور کمپانی ها و گروه های خارجی در جشنواره سخت است و زمان برگزاری بخش بین الملل به فصل دیگری موکول شود. همچنین بخش مسابقه ادبیات نمایشی و بخش پوستر و عکس مستقل شود.
وی تأکید کرد: اینکه جشنواره بین المللی تئاتر فجر را بزرگ نگه داریم خوب است چون جشنواره می تواند به قطب فرهنگی تئاتر در منطقه تبدیل شود که البته این کار دشواری است.
مهندس پور با اشاره به اینکه بر رقابتی بودن جشنواره اعتقادی ندارد، متذکر شد: مسابقه برای جشنواره تئاتر فجر امر احمقانه ای است. متأسفانه حتی چهره های حرفه ای و با سابقه تئاتر نیز درخواست حضور در بخش رقابتی جشنواره را دادند و این امر بیانگر این است که هنرمندان بزرگ و کوچک گویا اعتبار اجتماعی خود را با دریافت تندیس جشنواره به دست می آورند.
دبیر جشنواره سی و ششم تئاتر فجر با اشاره به اینکه ۵۰ درصد آثار جشنواره را بخش مرور و ۵۰ درصد آثار را بخش تولیدات تازه تئاتر ایران تشکیل می دهد، اظهار کرد: برای جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر دست دبیر جشنواره برای انتخاب آثار بازتر است زیرا تعداد زیادی از آثار بخش مرور تئاتر ایران در سال آینده، در جشنواره امسال و در بخش تولیدات تازه اجرا شده اند.
وی درباره این موضوع که انتظار از فرهاد مهندس پور به عنوان دبیر جشنواره تئاتر فجر بیشتر از حد فعلی بود و همچنین عدولی که دبیرخانه جشنواره از فراخوان منتشر شده این دوره در زمینه تبدیل کردن بخش تئاتر ایران به ۲ بخش داشت، گفت: انتظار خودم بیشتر از خودم بود. در چند ماه گذشته تلاش کردم که عاقل باشم. از فراخوان جشنواره عدول کردیم ولی این حداقل بود و بیشتر از این ها امکان داشت که مهار کار از دست مان خارج شود. سال ها از بدنه اجرایی تئاتر دور بودم و خیلی زود متوجه شدم که نباید دبیری جشنواره تئاتر فجر را می پذیرفتم.
مهندس پور ادامه داد: هر سال به دلیل نداشتن مرامنامه جشنواره، کارها را از نو انجام می دهیم.
وی افزود: ما فراخوان جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر را نوشتیم ولی آن را منتشر نکردیم زیرا واکنش هایی وجود داشت که عقلانیت در آن ها نیست. جشنواره بیست و سوم تئاتر فجر به عنوان دبیر، بخش مسابقه را کنار گذاشتم ولی جامعه تئاتری آمادگی پذیرشش را نداشت. میزان مطالبات تئاتری ها زیاد است. اگر با آقای مهدی شفیعی نیز که بیشترین آشناییم با او طی همین چند ماه اخیر است نیز صحبت کنید، می بینید که از وضعیت فعلی به ستوح آمده است.
تئاتری ها زیرپای یکدیگر را در پیش مدیرکل هنرهای نمایشی خالی می کنند از این رو مهدی شفیعی نیز خسته شده و به کسی اعتماد ندارد. حتی شرایط به گونه ای است که نسبت به من نیز که از این جشنواره هیچ نفع اجتماعی ندارم، اعتماد ندارداین هنرمند عرصه تئاتر تصریح کرد: تئاتری ها زیرپای یکدیگر را در پیش مدیرکل هنرهای نمایشی خالی می کنند از این رو مهدی شفیعی نیز خسته شده و به کسی اعتماد ندارد. حتی شرایط به گونه ای است که نسبت به من نیز که از این جشنواره هیچ نفع اجتماعی ندارم، اعتماد ندارد.
مهندس پور اعلام کرد که بخشی از بودجه جشنواره ۷ روز پیش توسط دبیرخانه دریافت شده و این روند مالی و بودجه جشنواره، فشار زیادی را وارد کرده است.
وی درباره نحوه انتخاب آثار حاضر در بخش های مختلف جشنواره، عنوان کرد: من در مطلق موارد و انتخاب هایم به اعضای ستاد برگزاری جشنواره و مدیران بخش های مختلف مراجعه کردم و همه مدیران بخش های مختلف جشنواره مستقل بودند. تلاش کردم جشنواره تئاتر فجر ویترین تئاتر ایران باشد. درباره کیفیت آثار زیاد سخت گیری نکردم چون کیفیت تولید آثار زمینه هایی را لازم دارد که محیا نیست. برای من در بخش مهمان مهم این بود که نسل های مختلف حضور داشته باشند چون احترام به آدم ها، احترام به تئاتر است.
دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر درباره اینکه آیا آثار بخش بین الملل توسط وی انتخاب شده اند یا به صورت مستقل توسط مدیر بخش بین الملل جشنواره، توضیح داد: دعوتنامه هایی برای گروه های خارجی ارسال شده بود و آثاری متقاضی حضور در جشنواره شده بودند. از میان آثار متقاضی آقای دشت آرای کارهایی را بر اساس کیفیت و شرایط فرهنگی انتخاب کرده و در مقابل من قرار داد تا از میان آن ها انتخاب صورت گیرد. در ادامه از طریق دشت آرای شروع به برقراری ارتباط با گروه هایی کردیم که آثارشان را انتخاب کرده بودیم.
سپس مهندس پور در بخش های مختلف نشست که نقدهایی بر روند انتخاب آثار بخش های مختلف اعم از بخش مسابقه بین الملل جشنواره وجود داشت پرداخت و در خصوص اینکه آیا انتخاب آثار تئاتری از کشورهای همسایه بنا بر تحمیل نگاه سیاسی بوده یا نه، گفت: هیچکدام از انتخاب ها سیاسی نیستند.
در این بخش از نشست منصور نصیری از بازیگران جوان نمایش «دشمن مردم» در جشنواره سی و ششم حضور دارد ولی در بخش رقابتی پذیرفته نشده است، به ذکر دغدغه های خود به عنوان یک جوان تئاتری که عملکرد و زحمات او و هم نسلانش دیده نمی شود، پرداخت.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: