khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۵۸۱۳۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
لیلا سلمانی- دبیر تحریریه روزنامه

با شروع هفته کودک شاهد برگزاری چند رویداد هنری ویژه کودکان بودیم؛ رویدادهای کوچکی که در قالب بررسی سینمای کودک ارائه شد و یا دربرگیرنده پخش چند ویژه‌برنامه مختص کودکان بود. این رویدادها به‌خودی‌خود خوب و درخور تحسین هستند. اما سوال این‌جاست که چگونه با عدم اختصاص سرمایه‌‌های مادی و معنوی برای پرورش آینده‌سازان جامعه، انتظار رشد و تکامل کودکان را داریم؟

غالب برنامه‌‌هایی که به مناسبت هفته یا روز کودک به اجرا درآمده، مخاطبشان کودک نیست و برای بزرگ‌سالان هم بی‌حوصلگی به بار آورد. خمیازه‌‌های ممتد مخاطبان، این سوال را در ذهن به وجود می‌آورد که چرا کاری را تنها برای رفع تکلیف انجام می‌دهیم؟ آیا نمی‌توان برنامه‌ای تهیه کرد و تدارک دید که به جنبه تربیتی و آموزش هم کودک و هم بزرگ‌سال بپردازد؟ چرا تنها مناسبت‌تراشی می‌کنیم بی‌آنکه حتی قدم از قدم برداریم؟

جای خالی بسیاری از برنامه‌‌های هنری و فرهنگی برای مخاطب کودک به چشم می‌خورد؛ از هنرهای هفتگانه تا عرصه فرهنگ و ادبیات؛ برنامه‌‌هایی که هرچند برای کودکان ساخته می‌شود اما این پتانسیل را نیز دارند تا مخاطب بزرگ‌سال را هم جذب خود کنند. شاید تنها با بررسی جنبه‌‌های روان‌شناختی کودکان و دیدن دنیا از دریچه دید این نونهالان، کافی باشد تا دینی را در زمینه آموزش و پرورش این قشر از جامعه بر گردن داریم، کمی ادا کنیم. برای برقراری ارتباط با کودک، هنرمند بودن لازم اما کافی نیست. می‌بایست از رهنمودهای مددکاران و مشاوران کودک و نوجوان بهره‌مند شویم تا با صرف حداقل هزینه بیشترین دستاورد را داشته باشیم. می‌بایست بدانیم که محصولات و بسته‌‌های فرهنگی و هنری را برای هر طیف و سلیقه‌ای مهیا کنیم تا خانواده‌‌ها بتوانند کمی فرهنگ و آموزش! در سبد خانوار جای دهند. فراموش نکنیم که کودکان سرمایه‌‌های اصلی هر جامعه‌ای هستند و اختصاص بودجه‌‌های مادی و معنوی برایشان یعنی تضمین آینده آن جامعه.

ارسال به دوستان
برچسب ها: صبا ، کودک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: