khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۵۸۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
راضیه جباری - دبیر تحریریه خبرگزاری

بسیاری از مسئولان و مخاطبان سینمای کودک حسرت روز‌هایی را می‌خورند که سالن‌های سینما مملو از کودک و نوجوان می‌شد و والدین هم بدون دغدغه در کنار فرزندانشان به تماشای فیلم‌ها می‌نشستند. اما ظاهرا حسرت مسئولان تنها به حرف است و هیچ تلاش و دغدغه‌ای برای بخشیدن جانی دوباره به این حوزه ندارند؛ امروزه شاهد این هستیم که کودکان همراه والدینشان نظاره‌گر فیلم‌های سینمایی هستند که برای بزرگسالان شاید پرهیجان و پرکشش تلقی شود، ولی برای کودکان و نوجوانان مخرِب، ویرانگر و بدآموز است.
به‌رغم این‌که فیلم‌های سینمای کودک یکی از پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین آثار فرهنگی دنیا محسوب می‌شوند، اما در ایران به‌دلیل عناوینی چون سوء مدیریت مسئولان، فیلم‌سوزی، عدم شرایط اکران مناسب، بی‌انگیزگی فیلمسازان و مشکلات عدیده‌ ساخت آثار کودک به سوی نابودی سینمای این قشر قدم برمی‌داریم.

خیلی واضح و مبرهن است که فعالیت در حوزه کودک و نوجوان بسیار مهم است چراکه آینده جامعه را پرورش می‌دهد و باعث رونق دوباره صنعت سینمای کودک می‌شود. ما قهرمانانی داریم که می‌توانند بهترین الگوی کودکانمان باشند و با کمی تلاش، فکر، ایده، فانتزی کردن آثار و فعال کردن قوه تخیل و نوآوری می‌توانیم دست به ساخت آثاری بزنیم که با سلیقه کودک و نوجوان امروز هم‌خوانی دارد و آن‌ها را به سینما می‌کشاند.

کودک و نوجوان امروز از درک و شعور بسیار بالایی برخوردار است لذا نباید قصه‌‌های ساده و پیش‌پاافتاده را انتخاب کرد، همان طور که در صنعت سینمای کودک و نوجوان اروپا آثاری می‌بینیم با گرافیک بالا و طراحی‌های عجیب و جذاب و رنگ‌پردازی‌‌های درست و دقیق اما هیجان‌‌انگیز و حتی در برخی آثار به‌طور ناباورانه‌ای حس دیدن یک فیلم سینمایی واقعی را در بیننده ایجاد می‌کند.

اگر نخواهیم با صنعت فیلمسازی اروپا مقایسه شویم ما هم در عصر نه‌چندان دور، دوران طلایی را تجربه کردیم که در آن برهه شاهد فیلم و سریال‌هایی همچون «بچه‌‌های آسمان»، «شهر موش‌ها»، «گلنار»، «قصه‌های مجید»، «دنیای شیرین»، «زی‌زی‌گولو»، «جایزه بزرگ»، «چاق و لاغر»، «مجید دلبندم» و... بودیم و هنوز که هنوز است خاطرات شیرین شخصیت‌‌ها و داستان آن‌ها در یاد و خاطرمان به یادگار مانده است.

‌کاش فیلمسازان دغدغه‌مند؛ مخاطبان کودک و نوجوان این سرزمین را جدی بگیرند و سختی‌‌های این عرصه را به جان بخرند تا جای خالی چنین آثار ماندگاری در سینما و تلویزیون حس نشود.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: