khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 25
کد خبر: ۵۸۳۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸
انتظارات هنرمندان از رئیس جدید سازمان سینمایی/3
«شخصی سکان دار این مجموعه شود که با آدم های این حرفه و سینما آشنا باشد و بداند که یک سینماگر و کسی که کارش مرتبط با سینماست به چه چیزی احتیاج دارد و با این صنف در تعامل باشد.»
در پی انتشار خبرهای منتشر شده مبنی بر تغییر رئیس سازمان سینمایی و انتصاب فرد جدید در این حوزه سینمایی و انتظارات اهالی هنر و سینما در این خصوص، با وحید موساییان کارگردان سینما عضو کانون کارگردانان مصاحبه ای کردیم که در ادامه می‌خوانیم.

وحید موساییان کارگردان و عضو کانون کارگردانان سینمای ایران در ارتباط با تغییر رئیس سازمان سینمایی و ویژگی فرد جدید در این سمت، در گفت و گو با «صبا» عنوان کرد: همانطور که در بیانیه کانون کارگردانان و چند کانون خانه سینما منتشر شد، انتظار اهالی سینما که سرنوشت حرفه ای و کاری آن ها و نتیجه سال ها تلاششان در این سینما هویداست، از وزیر این است که شخصی سکان‌دار این مجموعه شود که با آدم‌های این حرفه و سینما آشنا باشد و بداند که یک سینماگر و کسی که کارش مرتبط با سینماست به چه چیزهایی احتیاج دارد و با این صنف در تعامل باشد.

وی در ادامه افزود: تجربه ثابت کرده هر وقت شخصی از سازمان سینمایی و یا از اهالی سینما این سمت را بر عهده گرفته، به دلیل آشنایی با امور فرهنگی و زیر و بم سینما، مدیریت موفقی داشته تا زمانی که افرادی این سمت را بر عهده بگیرند که از نظر جایگاه سیاسی موفق هستند و نه از لحاظ جایگاه سینمایی و فرهنگی که به محض ورود تلاش می کردند اتفاقات جدیدی را خلق کنند و به تعبیر خودشان از نو سینما را بسازند که این اتفاق هیچ‌گاه موفق نبود. با توجه به برخی انتخاب‌های سیاسی که قبل ها شاهد آن بودیم، مشاهده کردیم که به چه میزان به سینما لطمه وارد شد و چه مقدار انرژی و زمان هدر رفت. زمانی هم که رئیس مذکور تغییر می کرد مسئله فقط رفتن او نبود و تبعاتی که برجای می گذاشت گریبان گیر سینما می‌شد.

موساییان در ادامه در خصوص درخواست های سینماگران از وزیر ارشاد اضافه کرد: یکی دیگر از مسائل مهم این است که سینما را به حال خود رها نکند. از شخص وزیر به عنوان نفر اول مجموعه فرهنگی کشور این انتظار را داریم که نسبت به اتفاقاتی که در سینما در حال رخ دادن است تدبیری بیندیشد. در حال حاضر سکان سینما به دست کسانی افتاده که هیچ دغدغه ای به جز سودجویی ندارند و باعث ضربه مهلکی به بدنه سینما شده‌اند.

او در پاسخ به این سوال که جوان بودن فرد جدید می تواند در تعامل میان اهالی سینما و رئیس سازمان سینمایی موثر باشد یا خیر؟اذعان داشت: متاسفانه بخش‌هایی از این پیشنهادات در خصوص جوان بودن یا نبودن فرد مذکور ممکن است انحرافی باشد، چون ما کسی را می خواهیم که به معقوله سینما آشنا باشد، کسی که حداقل یک بار در عمرش به موزه سینما رفته و با اتفاقات سینمای ایران که به اندازه سن خود سینماست آشنا باشد. کسی که یک بار در صف جشنواره فجر در سرما ایستاده باشد و سینما را درک کرده و به آن عشق بورزد. ممکن است این فرد میانسال یا جوان باشد. باید زمانی که راجع به فیلم یا کارگردان صحبت می کند فیلم او را دیده باشد نه مانند دوره ای که مشاورین آن فرد برای دیدن فیلم ها می رفتند و نظراتشان را از جانب رئیس ارائه می دادند. از وزیر می خواهیم کسی را انتخاب کند که به سینما عشق داشته باشد و به خانواده سینما که تلاش کردند سینمای ایران در قله های جهانی بایستد توجه کند.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: